neděle 27. listopadu 2011

17. Google Maps

Mapy Google (anglicky Google Maps) představují  internetovou mapovou aplikaci a technologii poskytovanou zdarma (pro nekomerční použití) společností Google. Služba poskytuje mapy ulic, plánovač cest pro cestování pěšky, automobilem nebo veřejnou dopravou a polohu podniků v mnoha zemích po celém světě. Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Mapy_Google
Jako vyhledávač map většinou využívám aplikaci map na seznamu. Ale vyzkoušela jsem i Google Maps, například pokud jsem potřebovala najít městskou knihovnu ve Zlíně. Myslím, že mapy všeobecně mají velké využití a používá je hodně lidí, pokud potřebují najít daný objekt nebo naplánovat určitou trasu. Je to určitě dobrá aplikace.

16. Google Books

Pomocí Google Books lze nalézt vhodnou knihu pro své účely a objevit nové knihy, které vás zajímají. Služba Vyhledávání knih Google pracuje stejně jako webové vyhledávání. Pokud se na knihu nevztahují autorská práva nebo nám její vydavatel povolil svolení, lze vyobrazit její náhled a v některých případech i celý text. Exituje-li kniha ve veřejném vlastnictví, můžete si bezplatně stáhnout její kopii ve formátu PDF. 
Zdroj http://books.google.com/intl/cs/googlebooks/about.html
Google Books. Pomocí této aplikace si můžeme zobrazovat různé knihy, ať už české nebo zahraniční. Je to vhodná aplikace při studiu, pokud nutně potřebujeme danou knížku a nemáme zrovna čas jít do knihovny nebo se v naší knihovně nenachází. Nebo si knížku můžeme zhruba prohlédnout a teprve pak se rozmyslet o její koupi. Můžeme to využít například při zpracování seminárních prací.
Aplikaci Google Books jsem již párkrát využila například pokud potřebuji knížku na seminární práci.

15. Google překladač

Překladač Google dokáže překládat on-line z 57 různých jazyků. Umí přeložit slova, věty a webové stránky v libovolné kombinaci podporovaných jazyků. Lze si přehrát audio verzi přeloženého textu prostřednictvím syntetizátoru řeči. Použití překladače je velmi uživatelsky jednoduché a nenáročné. Do okénka vlevo lze napsat text, který chceme přeložit, vybereme jazyk a stiskneme tlačítko "přeložit". Text je přeložen automatickým překladem, takže stylisticky bývá dost neobratný, proto je vhodné ho dále přizpůsobit obsahu. Zdroj: http://nastroje.knihovna.cz/katalog-nastroju/prekladace-slovniky/prekladace/google-peklada
Myslím, že tuto aplikaci využívá většina z nás. Je to snadný a rychlý nástroj pro přeložení slov či vět z různých jazyků. Tuto aplikaci už jsem několikrát použila. Hodí se hlavně tehdy, pokud potřebujeme rychle něco přeložit. Nejčastěji využívám překlady z angličtiny a němčiny. Tento nástroj však někdy nepřekládá správně, proto je dobré si text stylisticky a podle kontextu upravit. Můžeme ho využít například při zpracování abstraktů do seminárních prací nebo pokud potřebujeme přeložit nějaký článek.

14. Delicious

Delicious představuje bezplatnou webovou službu určenou k ukládání, třídění a sdílení záložek (tj. internetových odkazů). Delicious vznikl v roce v 2003, zakladatel je Joshua Schachter. V této době má tato služba uloženo přes 1 500 000 záložek. Záložky si můžete obstarat tagy, podle kterých je možné následně v záložkách hledat, můžete k nim připisovat krátké poznámky či anotace. U každé záložky se také znázorní datum uložení a počet osob, které si danou záložku také uložili. Uložené odkazy lze samozřejmě také importovat či exportovat.
Zdroj http://nastroje.knihovna.cz/katalog-nastroju/citace-a-bookmarking/bookmarking/Delicious

13. Picasa

Picasa označuje bezplatný software pro organizaci a úpravu fotografií. Svým jednoduchým ovládáním a množstvím funkcí  dokáže konkurovat i mnohým komerčním programům na organizaci fotografií. Kromě základních funkcí pro organizaci a správu fotografií lze například objednat tisk fotografií, vytvořit koláž, odeslat fotografie emailem, vytvořit dárkové CD, či nahrát fotografie přímo na váš blog.
S aplikací Picasa je také propojena služba Picasa Web Albums, kterou lze nalézt na adrese picasaweb.google.com. Tato služba představuje online galerii pro vaše fotografie a to zcela zdarma. Po registraci obdržíte prostor 1000MB pro vaše fotografie. Pokud byste potřebovali více místa, tak si jej můžete zakoupit (až do výše 250GB).
Informace z http://picasa.wz.cz/
Pro vložení fotografií znám spíše aplikaci Facebook nebo rajce.net.

úterý 15. listopadu 2011

12. Google Reader

Google Reader znamená webovou službu americké firmy Google, která byla založena 7. října 2005 v Google Labs. Služba působí jako webová čtečka, která je přístupná pouze přes webové rozhraní. Její výhodu značí to, že uživatelé mohou ke svým zdrojům připojit z jakéhokoliv počítače připojeného k internetu a zároveň mají své data stále aktuální. Uživatelé si u něj váží jeho jednoduchého designu a zároveň jednoduchosti použití.
Google Reader značí jednu z nejznámějších webových čteček. Svou popularitu nabývá nejen díky slovutnému jménu svého výrobce, ale také díky atraktivnímu mixu funkcionality a jednoduchosti ovládání.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Google_Reader
http://interval.cz/clanky/google-reader-uzivatelsky-privetiva-ctecka-rss/

11. RSS



RSS znamená rodinu XML formátů určených pro čtení novinek na webových stránkách a obecněji syndikaci obsahu.
Technologie RSS poskytuje uživatelům internetu možnost přihlásit se k odběru novinek z webu, který nabízí RSS zdroj (RSS feed, též RSS kanál, RSS channel). Tento zdroj se většinou objevuje na stránkách, kde se obsah mění a přidává velmi často (například zpravodajské servery).
RSS je zkratka, která značí Rich Site Summary. Jde o informační zdroje, které dokáží automaticky uživatele upozorňovat na nové zprávy, přidané informace a další novinky. K využití RSS zdrojů bude využitá specializovaná RSS čtečka.
http://cs.wikipedia.org/wiki/RSS
http://www.root.cz/clanky/vse-podstatne-o-rss/

neděle 6. listopadu 2011

7. Doodle

Doodle je prostředek, který umožňuje více lidem domluvit se na různých termínech.

5. Google Docs

Google Docs znamená užitečný nástroj pro sdílení a úpravu dokumentů v internetovém prostředí. Dovoluje skupinám lidí sdílet dokumenty a spolupracovat na jejich vytváření online.
V Google docs lze vytvářet a sdílet textové dokumenty, tabulkové dokumenty, prezentace, pdf dokumenty, obrázky, videa a další. Úprava je obdobná jako např. u dokumentů v Microsoft Office. Je zapotřebí registrace, ale pokud už máte založený Google účet, stačí jen začít.

6. Google Sites

Pokud přemýšlíte si plánujete vyrobit stránky vlastní, je dobré se zamyslet nad možností užití Google Sites. Každý web vlastní zdarma k dispozici 100 MB prostoru (více je možné dokoupit). Web usiluje o maximální propojení s webovými aplikacemi od Google. Lze  tady také přehrávat v okně PowePointovou prezentaci, odebírat RSS zdroje nebo sledovat videa uložená na YouTube. Vše se děje klikací metodou a pokud nechcete, nemusíte vůbec využít ruční úpravu HTML kódu.
Čerpala jsem z této adresy, kde také naleznete podrobnější informace
http://www.dsl.cz/clanek/1642-jak-na-webovou-stranku-s-google-sites
Osobně se mi založení tohoto webu nezdá tak jednoduché, jak sem si mohla na internetu přečíst. Zpočátku jsem si myslela, že to bude něco podobného jako blog. Ale na ovládání mi to přišlo složitější. Měla jsem problém ho založit a pak i s možnostmi vkládání příspěvků. Na svoji první webovou stránku jsem vložila podřízené stránky týkající se témat: E- learning a Google Sites. Blog mi přijde uživatelsky jednodušší než Google Sites, ale zase jsem se přiučila něčemu novému. Zde uvádím adresu mé stránky: https://sites.google.com/site/webnfv/